May ayında 11 gün iş olmayacaq
2025-ci il üçün iş vaxtı norması və istehsalat təqviminə əsasən, may ayında xüsusi günlərə görə 2 gün qeyri-iş günü olacaq. Sozcu.az News24.az-a istinadən xəbər verir ki, 9 May Faşizm üzərində Qələbə Günü, 28 May isə Müstəqillik Günüdür. Hər iki gün həftəiçi günlərinə təsadüf etdiyindən iş və istirahət günlərinin dəyişdirilməsi halı nəzərdə tutulmayıb. Şənbə, bazar və xüsusi günlər də daxil olmaqla, ümumilikdə may ayında 11 gün iş olmayacaq.
Rusiyanın öyündüyü məşhur təyyarə qəzaya uğradı, pilot öldü
Rusiyanın məşhur Tu-22M3 strateji raket daşıyan təyyarəsi İrkutsk vilayətində qəzaya uğrayıb. Sozcu.az xəbər verir ki. bu barədə Rusiya MN məlumat yayıb. “2025-ci il aprelin 2-də Tu-22M3 təyyarəsi İrkutsk vilayətində planlı uçuş yerinə yetirərkən qəzaya uğrayıb”, - nazirliyin bəyanatında deyilib. Təyyarədə olan 4 ekipaj üzvü katapult edə bilib, buna baxmayaraq, pilotlardan biri ölüb. Təyyarə yaşayış olmayan ərazidə qəzaya uğrayıb. “Maş” Teleqram kanalının məlumatına görə, təyyarə Usolski rayonunda, Buret kəndi yaxınlığında qəzaya uğrayıb. Hadisə şahidləri əvvəlcə partlayış səsi eşitdiklərini, daha sonra parlaq bir parıltı və yanğın gördüklərini bildiriblər. Qəza zamanı təyyarə elektrik xəttinə dəyib, nəticədə yaxınlıqdakı iki kənddə elektrik enerjisi kəsilib.
Zelenskidən Krivoy Roqun vurulmasına reaksiya: “Bu, terrorizmdir”
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski Rusiyanın Krivoy Roqu hədəfə aldığı raket zərbəsinə cavab verib. Sozcu.az xəbər verir ki, bu barədə Zelenski Teleqram hesabında yazıb. "Bütün lazımi xidmətlər yerindədir, zərbənin nəticələrini aradan qaldırır, insanlara kömək edir. Zərərçəkənlər var. Onlara tibbi yardım göstərilir. Hazırda məlumdur ki, bu zərbə nəticəsində 4 nəfər təəssüf ki, həlak olub. Ölənlərin hamısı mülki şəxslərdir. Onların ailələrinə və yaxınlarına başsağlığı verirəm", - Zelenski bildirib. O vurğulayıb ki, dünyanın hər yerində belə hücumlar bir cür adlanır – “Bu, terrorizmdir”. Qeyd edək ki, Rusiya Krivoy Roqa ballistik raket zərbəsi endirib.
Bu müharibədən sonra 387 azərbaycanlı mina qurbanı olub
Ermənistan tərəfindən basdırılmış minalar Azərbaycan mülki əhalisinin təhlükəsizliyini və rifahını təhdid etməyə davam edir. Sozcu.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb. Bildirilib ki, bu gün Ağdamda daha bir mülki şəxs mina qurbanı olub: "İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra mina çirklənməsi səbəbindən ümumilikdə 387 azərbaycanlı mina qurbanı olub. İnsanların mina səbəbilə həlak olması və yaralanması gizli təhlükənin davam etdiyini və dağıdıcı olduğunu göstərir". Məlumatda vurğulanıb ki, davamlı mina çirklənməsi regionda sülh, barışıq və sabitlik üçün əsas maneə təşkil edir: "Beynəlxalq ictimaiyyəti bu kritik məsələnin həllində əhəmiyyətli siyasi və praktiki dəstək verməyə çağırırıq".
İlham Əliyev bu tarixdə Çinə səfər edəcək
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Çinə səfər edəcək. Sozcu.az xəbər verir ki, bu barədə “Azərbaycan-Çin strateji tərəfdaşlığı: Qlobal Cənubda konsolidasiya və əməkdaşlığın təşviqi” mövzusunda konfransda Çin Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin (ÇKP MK) üzvü, ÇKP MK Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Lyu Cyançao bildirib. Lyu Cyançao qeyd edib ki, bu ilin aprel ayında baş tutacaq səfər çərçivəsində konkret layihələrlə bağlı qərarlar qəbul ediləcək: "Münasibətlərimizin dərinləşməsi üçün böyük potensial var. Prezident İlham Əliyev bu ilin aprel ayında Çinə səfər edəcək. Bu səfər çərçivəsində daha konkret layihələrlə bağlı qərarlar qəbul edəcəyik”.
ABŞ Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar tətbiq etdi
ABŞ Rusiyaya qarşı sanksiyalar siyahısını genişləndirib. Sozcu.az xəbər verir ki, bu barədə ABŞ Maliyyə Nazirliyi məlumat yayıb. Qeyd olunur ki, terrorla mübarizə bəhanəsi ilə dörd fiziki şəxs, üç şirkət və bir yük gəmisi sanksiya siyahısına daxil edilib.
Türkiyə təklif etdi, NATO nazirləri toplanır
NATO ölkələri XİN başçılarının may ayında qeyri-rəsmi görüşü baş tutacaq. Sozcu.az xəbər verir ki, bunu NATO Baş katibi Mark Rütte deyib. O qeyd edib ki, görüş təklifini Türkiyə edib.
İQTİDAR DƏYİŞSƏ BELƏ, TÜRKİYƏ-AZƏRBAYCAN QARDAŞLIĞI DƏYİŞMƏYƏCƏK
Doğrusu, görəndə çox təəccübləndim və  məyus oldum. Hətta deyərdim, bir qədər də hiddətləndim!  Necə yəni "Türkiyəsiz Azərbaycana hazırlaşaq"?  Bu nə cəfəng cümlədir? Bu cümlənin struktur olaraq bu şəkildə qurulması nəyə hesablanıb?  Haralara, kimlərə mesaj göndərirsiz? Haralara, kimlərə eyham vurursuz? Nəyin eyhamıdır bu? Siz nə etdiyinizin fərqindəsiniz? Özü də bunu, qələminə sayğı duyduğumuz bir jurnalist edəndə, adam bilmir başına haranın daşını töksün.  Ən dəhşətlisi isə budur ki, bu zərərli sərlövhə ilə yazılan yazıları birdən-birə bir neçə sayt manşetdən tirajlamağa başlayır. Ağlınızı itirmisiniz?!.. Siz Türkiyə-Azərbaycan birliyinə düşmənsiniz? Siz Türkiyə-Azərbaycan strateji müttəfiqliyinə qəsd etmək yolu tutmusuz?. "...TÜRKİYƏSİZ AZƏRBAYCANA HAZIRLAŞMALIYIQ" - ALLAH ALLAH! Xəyalı, təsəvvürü belə dəhşətlidir, qorxuludur, vahiməlidir!  Vallah-billah, yazıqlar olsun! Çox heyf!  Elbeyi Hesenli, yanlış təbliğata meydan verməyin, Bəy. Siz axı çox təcrübəli bir qələm adamısız. Etməyin-eləməyin. Haqqında danışdığınız partiyaların ən üst düzəy adamları ilə təmaslarımız olub dəfələrlə, indi də var, hər səfərdə sizin də qaldırdığınız bu narahat sualları soruşmuşuq, soruşuruq, amma hər səfərdə bizə cavabları bu olub ki, "...Əfəndilər, bu bizə veriləcək suallar deyil, ayıb olur axı, arxadaşlar, ayıb olur".  Yəni, sözümün canı budur ki... ...nə Türkiyə Azərbaycansız, nə Azərbaycan Türkiyəsizdir, belə bir şey olmayıb, olmayacaq da, ola da bilməz, bu nə fiziki, nə də mənəvi-vicdani olaraq baş tutan işdir. Türkiyədə iqtidarda kim olur-olsun, ha AKP-si, ha CHP-si, Azərbaycan Türkiyə üçün, Türkiyə Azərbaycan üçün candır! Bu, 1918-ci ildən bu yana belədir!  Belə cəfəng fikirlər olan yazılarla insanlarımızı çaşdırmayaq, xalqlar arasına nifaq salmayaq!  İkincisi, bu gün Türkiyədə demokratik sistem hələ də yaşayırsa, bunun ən böyük səbəblərindən biri - ana müxalifət partiyası CHP-dir və bu təşkilata qarşı düşmənçilik toxumu səpmək, yalnız və yalnız Azərbaycanda təkadam yarımtotalitar sistemi qoruyub saxlamaq istəyən qüvvələrin işinə yarayır, başqa heç nəyə.  Onmilyonlarla tərəfdarı, seçməni olan bir siyasi institutu necə bu şəkildə bir qələmdə silə bilirsiz? Xeyirdə və şərdə daim bizim yanımızda olan, sevgisini bizdən əsirgəməyən Türkiyə xalqına bu dərəcədə sayğısızlıq nəyin əlamətləridir?  Kremlin, "Moskva cocuqları"nın Azərbaycanda təbliğat maşınının əsas tezisləri də elə bu deyilmi?  Hakimiyyətə də elə bu lazım deyilmi?  CHP-ni düşmən çıxarmaq, CHP-nin demokratiya, azad və ədalətli seçkilər, hüquqi dövlətçilik, ləyaqətli rifah dövləti, şəffaf və hesabatlı idarəetmə ilə bağlı verdiyi mücadiləni, ən əsası - GERÇƏK BİR MÜXALİFƏT OBRAZI YARATMASINI görməzdən gəlib xalqımızın gözündən salmaq - hamısı Əliyev iqtidarının əlinə oynamaqdan başqa bir şey deyil axı.  CHP-yə düşmənçilik, sadəcə, Erdoğan sevgisi, AKP sevgisi-filan da deyil. Burada rejimə sivil mübarizə ilə dirənən bir müxalifətçilik institutunun insanlarda yarada biləcəyi mübarizə əzminə, dirəniş iradəsinə nifrət yaratmaqdır əsas iş. CHP - müxalifətçilik institutunun yenilməz qalasıdir indi və siz hər səfərdə bu nümunəvi siyasi mərkəz haqda nifrət toxumu səpməklə avtoritarizmə, totalitarizmə qaz verirsiz.  Məgər siz bunu da başa düşmürsüz?  Kim nə deyir-desin, bu gün CHP qardaş Türkiyəmizdə uğurları kifayət qədər böyük olan bir müxalifət partiyasıdır. Ölkə iqtisadiyyatının 95 faizinin döndüyü böyük şəhər bələdiyyəri CHP-nin idaraetməsindədir. Bütün bunları illərdir demokratik savaş verərək əldə ediblər.  Siz indi qalxıb, siyasi meydanda, az qala yüz illik siyasi təcrübəsi və praktikası olan partiyanı düşmən elan etməklə, onların demokratiya uğrunda mücadiləsinə ləkə vurmuş olursuz, bu mübarizəni gözdən salmış olursuz.  Nə olur-olsun demokratiya mücadiləsi verənləri aşağılayıb gözdən salmaq, əvəzində isə, avtoritar şəxsləri guya xarizmatik lider kimi Şərq toplumuna qəhrəman obrazında sırımaq bizim düşmənlərimizin, bizi istəməyənlərin, TƏKADAM hakimiyyətlərin istək və arzularıdır.  İndi siz bunlara xidmət edirsiz? Bunun da fərqində deyilsiz?  Türkiyə xalqının yarıdan çoxunun səsini almış, Türkiyənin ən böyük şəhərlərini idarə edən CHP-yə düşmənçilik fonunda "Türkiyəsiz Azərbaycan haqda düşünməliyik" yazmaqla əlinizə nə keçdi? Bunu yazmağa əliniz necə gəldi?  Bu nə əcaib bir cümlədir belə? Məqsədiniz nədir axı cümləni sırf bu cür qurmaqda? Guya yeni bir şey deyirsiniz? İnanın, heç nə demirsiniz!  Yoxdur belə bir şey və bunu Türkiyənin mürəkkəb siyasi sistemini, Türkiyədə fəaliyyət göstərən hdp xaric iqtidarlı-müxalifətli bütün siyasi partiyaları, beyin mərkəzlərini, ictimai-siyasi quruluşları tanıyan, bilən, proseslərdən tam məlumatlı şəxs kimi bütün məsuliyyətimlə deyirəm: yazdıqlarınız tamamilə, kökündən cəfəng fikirlərdir. Mirzə Rəşad Orbey, siyasətçi
Rusiya yeniyetmələri terrora cəlb edir - UTX
Rusiya kəşfiyyat orqanları tərəfindən Ukraynada diversiya və ya terror aktları hazırlamaq üçün cəlb edilən şəxslərin təxminən 22%-i yetkinlik yaşına çatmamış şəxslərdir. Bakupost.az The New Voice of Ukraine-ya istinadən xəbər verir ki, bunu Ukrayna Təhlükəsizlik Xidmətinin sözçüsü Artyom Dextyarenko bildirib. UTX mütəmadi olaraq şübhəli Rusiya agentlərinin saxlanılması, həmçinin Rusiya təhlükəsizlik xidmətləri tərəfindən hərbi və mülki hədəflərə qarşı hazırlanmış terror aktlarının ifşası və qarşısının alınması barədə məlumatlar yayır. Qurumun məlumatına görə, Rusiya kəşfiyyat orqanları əsasən, işsiz insanları, eləcə də cinayət keçmişi olan və ya müxtəlif asılılıqlardan əziyyət çəkən şəxsləri bu fəaliyyətə cəlb etməyə meyillidir. "Statistikamıza görə, aşkar edilən cinayətkarların 22%-i yetkinlik yaşına çatmamış şəxslər, 55%-i işsiz, 7%-i isə əvvəllər müxtəlif cinayətlərə görə məhkum olunanlardır," – deyə Dextyarenko bildirib. O əlavə edib ki, bu insanlar psixoloji manipulyasiyalara daha asan məruz qalırlar: "Çünki gənclər öz hərəkətlərinin nəticələrini tam dəyərləndirə bilmir, asılılığı olan şəxslər isə nəyin bahasına olursa-olsun, pul əldə etməyə ehtiyac duyurlar". Onun sözlərinə görə, Ukrayna Dəmir Yollarının siqnal sistemlərinin idarəetmə lövhələrini yandırmaqda iştirak edən ən gənc icraçılar 13 yaşlı yeniyetmələr olub: "Ən yaşlı icraçı isə Dnepr çayına partlayıcı yerləşdirməyə cəhd edən 52 yaşlı bir kişi idi".BakuPost
Avropa Trampa xəbərdarlıq etdi: "Cavab verəcəyik"
Avropa Donald Trampın tarif artımlarına cavab olaraq "güclü bir planı" olduğunu bildirib. Sozcu.az CNN-ə istinadən xəbər verir ki, Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula von der Leyen Avropanın tariflərə qarşılıq vermək istəmədiyini, amma zəruri olsa, bundan istifadə ediləcəyini vurğulayıb. Ursula von der Leyen çıxışında Avropanın "danışıqlara açıq olduğunu" bildirib. "Oyun üstünlüyü bizdə olduğu üçün danışıqlara hazırıq. Avropa ticarət, texnologiya və bazarın böyüklüyü baxımından çoxsaylı kartlara sahibdir. Amma bu güc, eyni zamanda lazım gələrsə, sərt tədbirlər görməyə hazır olmağımızla da bağlıdır. Bütün vasitələr masadadır", - deyə von der Leyen qeyd edib. Von der Leyen Avropanın Trampa necə cavab verəcəyi barədə əlavə heç nə deməyib, amma keçən ay o, Trampın polad və alüminium tariflərinə qarşı 26 milyard avro dəyərində qarşılıqlı tədbirlər barədə açıqlama vermişdi. ABŞ və Aİ arasında ticarət əlaqələri güclüdür. 2024-cü ildə ABŞ Avropa mallarının ən böyük alıcısı olub, Aİ isə ABŞ-ın ən böyük idxal mənbəyidir. Von der Leyen bu əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb və 1 milyon amerikalının işinin bu ticarətdən asılı olduğunu qeyd edib.
Zurabişvili hakimiyyətə müqavimət platforması yaradır
Gürcüstanın keçmiş prezidenti Salome Zurabişvili bildirib ki, o, ölkənin qanuni yolla seçilmiş yeganə prezidenti olaraq qalır və indiki Gürcüstan hakimiyyətinə müqavimət platforması yaradır. Sozcu.az xəbər verir ki, bu barədə “İnterfaks” məlumat yayıb. Zurabişvili qeyd edib ki, onun platformasında bütün müxalif avropayönlü qüvvələr birləşəcək: “Təəssüf ki, bu gün də müstəqilliyimiz, azadlığımız üçün mübarizə aparmalı oluruq. Etirazların artıq 124-cü günüdür və biz, 34 il əvvəl olduğu kimi, xalqın seçiminin və Avropanın gələcəyinin tanınmasını tələb edirik”.