Xocalıda 27 yaşlı gənci cərəyan vurub öldürdü
Xocalıda kişini elektrik cərəyanı vurub. Sozcu.az xəbər verir ki, 27 yaşlı Ağcabədi rayon sakini Abidov Amin İlqar oğlunu Xocalı rayonu ərazisində elektrik cərəyanı vurub. Nəticədə o, hadisə yerində keçinib. Faktla bağlı Xocalı rayon Prokurorluğunda araşdırma aparılır.
Ağstafada tələbə faciəvi şəkildə öldü
Ağstafada yol qəzası baş verib. Sozcu.az Teleqraf-a istinadən xəbər verir ki,hadisə rayonun Xətai kəndində qeydə alınıb. Sürücü E.Mamayev idarə etdiyi "Mersedes" markalı avtomobilin idarə etməsini itirib və maşın ağaca çırpılıb. 2005-ci il təvəllüdlü sürücü hadisə yerində vəfat edib. Qeyd edək ki, ölən şəxs Bakı Dövlət Universitetinin Qazax filialının üçüncü kurs tələbəsidir.
Kanalda batan qızın meyiti tapıldı
Bərdədə 10 gün əvvəl kanalda batan 17 yaşlı qızın meyiti tapılıb. Sozcu.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, martın 19-da kanalda batan Bərdə rayon sakini 2008-ci təvəllüdlü Xəlilova Gülçin Cəfər qızının meyiti Qarabağ kanalında, Qaraqoyunlu kəndi ərazisində aşkarlanıb. Meyit müayinə üçün aidiyyəti üzrə təhvil verilib. Faktla bağlı rayon prokrorluğunda araşdırma aparılır.
Kadırovla Putin arasında gərginlik - Yeni detallar AÇIQLANDI
Son aylarda Çeçenistan rəhbəri Ramzan Kadırov ilə Rusiya prezidenti Vladimir Putin arasındakı münasibətlərdə ciddi gərginlik yaranıb. Sozcu.az xəbər verir ki, bu barədə "istories" nəşrinə Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FTX) keçmiş və hazırda fəaliyyət göstərən əməkdaşları, Şimali Qafqaz üzrə müxbirlər və hüquq müdafiəçiləri məlumat veriblər. Gərginliyin artmasına əsas səbəb kimi Kadırovun Kremlin xəbəri olmadan Yaxın Şərqdəki müsəlman monarxiyaları ilə öz ailəsinin təhlükəsizliyini və gələcəyini müzakirə etməsi göstərilir. FTX bu danışıqları qeydə alaraq birbaşa Putinə məruzə edib. Məlumata görə, uzun müddətdir səhhətində ciddi problemlər yaşayan Kadırov öz ailəsinin gələcəyindən narahatdır. O, böyrək və mədəaltı vəzi xəstəliklərindən əziyyət çəkir və vəziyyəti getdikcə pisləşir. Kadırov son aylarda ictimaiyyət qarşısında daha az görünür və yalnız əvvəlcədən lentə alınmış video-materialları paylaşır. Gərginliyin fonunda Kadırov öz ailə üzvlərini dövlət vəzifələrindən uzaqlaşdırmağa başlayıb. Yanvar ayında onun 26 yaşlı qızı Ayşat Kadırova Çeçenistanın baş nazirinin müavini vəzifəsindən azad edilib və ölkənin ən iri mineral su ixracatçısına rəhbərlik etməyə başlayıb. Mart ayında isə Ayşat və onun kiçik bacısı Təbariqin adları rəsmi hüquqi şəxslər reyestrindən çıxarılıb. Kadırovun yaxın silahdaşı və Rusiya Dövlət Dumasının deputatı Adam Delimxanov da Kremlin diqqət mərkəzinə düşüb. 2025-ci ilin əvvəlindən etibarən o, hərbi və kriminal münaqişələrdə iştirakdan çəkinməyə başlayıb. Məlumatlara görə, Kreml Çeçenistan rəhbərliyinə “açıq fəaliyyət göstərməmək” barədə göstəriş verib. Delimxanov hazırda Moskvanın “Prezident-otel”ində yerləşib və orada Kadırovun nümayəndələri üçün qərargah kimi istifadə edilir. Kremlin və FTX-nin ona qarşı narazılığının əsas səbəbi isə razılaşdırılmamış kriminal fəaliyyətlərə rəhbərlik etməsi olub. Şimali Qafqazda çalışan müstəqil jurnalistlər və hüquq müdafiəçiləri bildirirlər ki, Kadırov və Kremlin münasibətlərindəki bu gərginlik artıq regionun siyasi və təhlükəsizlik balansına təsir göstərməyə başlayıb. Bu isə Çeçenistanın gələcəyi ilə bağlı ciddi suallar doğurur.
Məhkəmədən “Melissa Group”un rəhbəri ilə bağlı QƏRAR
Alatavada qanunsuz söküntü işləri ilə bağlı saxlanılan “Melissa Group” tikinti şirkətinin rəhbəri Qalib Məmmədovla bağlı məhkəməyə təqdimat daxil olub. Sozcu.az APA-ya istinadla xəbər verir ki, təqdimata Xətai rayon Məhkəməsində hakim Aygün Həsənovanın sədrliyi ilə baxılıb. İstintaq orqanının təqdimatı təmin olunub və Qalib Məmmədov barəsində 1 ay müddətinə həbs-qətimkan tədbiri seçilib. Qeyd edək ki, martın 27-də Bakı şəhəri, Yasamal rayonu, Alatava ərazisində söküntü işləri aparan tikinti şirkətinin iş icraçısı və ekskavator sürücüsü saxlanılıb. Fakta görə Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddəsilə cinayət işi açılıb. Daha sonra hadisə ilə bağlı “Melissa Group” tikinti şirkətinin rəhbəri Qalib Məmmədov saxlanılıb.
Tramp həbs edilə bilər – Səbəb
“Demokratların namizədi növbəti seçkilərdə qalib gələrsə, ABŞ Prezidenti Donald Tramp həbsxanaya düşə bilər”. Sozcu.az xəbər verir ki, bu fikirləri Trampın keçmiş müşaviri Stiv Bannon deyib. O qeyd edib ki, respublikaçılar hələ də noyabr seçkilərinin nəticələrinə görə sevinirlər, lakin reallıq partiyanın müharibə vəziyyətində olmasıdır: “Demokratlar 2028-ci ildə qalib gəlsə, Tramp həbs oluna bilər. Demokratlar Trampı dayandırmaq, impiçment etmək üçün lazım olan hər vasitədən istifadə edəcəklər”.
Vətən müharibəsi qazisi vəfat etdi
Qəbələdə Vətən müharibəsi qazisi Nurlan Gündüz oğlu Qasımov vəfat edib. Sozcu.az Unikal.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə sosial şəbəkələrdə məlumat yayılıb. Qeyd edək ki, rayonun Aydınqışlaq kənd sakini Nurlan Qasımov "Veqener qranulomatozu" (Xəstəlik nekrotik vaskulit olub yuxarı tənəffüs yollarının, ağciyərlərin və böyrəklərin kiçik damarlarını zədələyir) xəstəliyindən dünyasını dəyişib.